IDEA StatiCa návod – Revit propojení

Vítejte v návodu pro IDEA StatiCa. návod nám ukáže, jak vytvořit a používat propojení mezi Revit a IDEA StatiCa Connection.

Aktivace propojení Použití propojení Známá omezeni

1 Jak aktivovat propojení

Musíme provést několik nutných kroků:

  • Nainstalovat nejdříve Revit – zkontrolujte, zda-li používáte podporovanou verzi Revit. Aktuálnost si můžete zkontrolovat v BIM sekci na našich internetových stránkách.
  • Nainstalujte Robot Structural Analysis
  • Nainstalujte Structural Analysis Toolkit for Autodesk Revit ( 2017 2018 )

IDEA StatiCa automaticky provede zapojení BIM propojení do vašeho CAD/CAE softwaru při procesu instalace. Můžete zkontrolovat stav vašeho BIM propojení nebo jej aktivovat i později pomocí instalátoru BIM propojení.

Po instalaci obou aplikací spusťte IDEA StatiCa a poté se přepněte do záložky BIM. Zvolíme položku Aktivace BIM propojení… v průběhu procesu se objeví upozornění „Spustit jako administrátor“, tuto volbu potvrďte.

 

Zvolíme Revit a klikneme na tlačítko Install. Integrační proces se provede automaticky

 

2 Jak používat propojení

Otevřeme projekt připojený k návodu v aplikaci Revit.

 

Musíme zvolit entitu styčníku a pomocí příkazu IDEA StatiCa Connection v horním pásu karet spustíme proces exportu.

 

Automaticky se spustí průvodce importem. Pokračujeme pomocí tlačítka Další.

 

Pokračujeme pomocí tlačítka Další.

 

Můžeme se podívat na importované Zatěžovací skupiny. Pokračujeme tlačítkem Další.

 

Nyní můžeme spravovat Kombinace. Zadáme novou kombinaci pomocí tlačítka Nový. Nyní musíme vybrat zatěžovací stavy DL1, LL1 a WIND1 a přidat je do kombinace pomocí tlačítka Šipky.

 

Můžeme si prohlédnout importované Třídy výsledků. Nyní musíme vyjmout stavy SNOW1, LR1, ACC1, TEMP1 a SEIS1 ze třídy. Průvodce ukončíme tlačítkem Konec.

 

3 Návrh

Automatický přenos dat bude proveden na pozadí a okno aplikace IDEA StatiCa Connection bude automaticky otevřeno s již vygenerovaným projektem. Všechny prvky a zatěžovací stavy byly přidány.

 

Nyní musíme zadat výrobní operace a navrhnout styčník. Začneme pomocí pravého tlačítka myši, kterým klikneme na položku Operace a zvolíme příkaz Nová operace.

 

První výrobní operace bude Čelní deska.

 

Musíme vybrat třídu šroubů a jejich průměr.

 

Změníme vlastnosti operace ČD1 podle obrázku níže.

 

V dalším kroku použijeme opět pravé tlačítko myši k přidání další operace Přípojný úhelník.

 

Změníme vlastnosti operace podle obrázku níže.

 

5 Posudek

Můžeme provést Výpočet posudku ihned v záložce Návrh.

 

Po chvíli jsou k dispozici výsledky a souhrn posudku je vykreslen v levém horním rohu 3D scény, také je zapnut pohled modelu Souhrnný posudek a můžeme ihned reagovat a případně změnit návrh.

 

Zvolíme záložku Posudek a zapneme zobrazení Ekvivalentního napětí, Sítě a Deformovaného modelu. Můžeme detailně prozkoumat výsledky pro předpjaté šrouby a podívat se na vzorce a hodnoty pro posudek šroubu B14.

 

6 Protokol

V posledním kroku se podíváme, jak vygenerovat Protokol. Nakonec se přepneme do záložky Protokol. IDEA StatiCa nabízí plně variabilní protokol, který můžeme uložit do několika formátů nebo vytiskonut.

 

7. Revit propojení - omezení

Prosím dbejte v maximální možné míře na sjednocení geometrie modelu v Revitu a analytického modelu (použitého pro numerickou analýzu). Pokud se objeví rozdíly v těchto modelech můžou být výsledky nepřesné.

 

Klíčová slova:

Přípoj, styčník, EN, Eurokód, výpočet, posudek, čelní deska, přípojný úhelník, Revit, BIM link, BIM